Jak przygotować psa na lato
Lato to świetny czas na spędzanie czasu z psem na słonecznej łące, na plaży, wędrując po lesie lub uczestnicząc w zorganizowanych imprezach, takich jak dogtrekking. Należy jednak pamiętać, że wraz z całą zabawą i przyjemnością, jaką oferuje lato, wiąże się ono również ze wzmożonym dbaniem i obserwowaniem pupila. Umiejętność przygotowania psa na lato sprawi, że ten wspólny czas będzie dużo przyjemniejszy dla nas jak i naszych psich towarzyszy.
Zapobieganie odwodnieniu
Najważniejszą rzeczą o każdej porze roku, zwłaszcza latem, czy to w domu, czy na zewnątrz, jest nawodnienie. Dla psa, który mieszka na zewnątrz, absolutną koniecznością jest nieograniczony zapas świeżej, chłodnej i czystej wody. Stały dostęp do wody nie tylko zapobiega odwodnieniu, ale także nie zmusza psa do picia stojącej wody z kałuż lub zanieczyszczonych stawów, które mogą zawierać pasożyty i trucizny.
Jeśli pies nie pije wystarczającej ilości wody, zawsze można dodać coś smacznego do miski z wodą, aby była bardziej atrakcyjna. Dodatki do wody można kupić w sklepie zoologicznym, ale bulion z kurczaka lub wołowiny bez dodatku soli są również skuteczne.
Zapobieganie udarowi cieplnemu
Szykując się do przygotowania psa na lato, należy pamiętać o sposobach na to, jak zapobiegać przegrzaniu. Udar cieplny jest powszechny w lecie i występuje częściej u niektórych ras. Dlatego właśnie warto zawsze mieć pod ręką jakiś system chłodzenia. Zimny, mokry ręcznik umieszczony pod psem zwykle załatwi sprawę, choć dużo lepiej jest kupić kamizelki chłodzące lub maty chłodzące, które zapobiegają stresowi cieplnemu i udarowi.
Pamiętajmy, że udar cieplny jest bardzo realnym zagrożeniem dla psów i należy traktować go bardzo poważnie. Udar cieplny może powodować nudności, uszkodzenie mózgu, utratę przytomności, a nawet śmierć. Gdy więc temperatura na zewnątrz przekracza 26 stopni, nawet krótki spacer może przegrzać psa, szczególnie jeśli jest starszy lub ma nadwagę.
Warto zatem ograniczyć przebywanie i ćwiczenia psa na świeżym powietrzu do wczesnych poranków i wieczorów w naprawdę upalne dni.
Zapobieganie pchłom i kleszczom
Pchły i kleszcze są uśpione zimą, ale latem ich aktywność potrafi naprawdę zaskoczyć. Pchły zwykle przechodzą na psy od innych zwierząt, zaś kleszcze czekają na okazję na zewnątrz i najczęściej można je znaleźć na obszarach o wysokiej trawie, w zaroślach i na obszarach leśnych.
Ugryzienie kleszcza może wywołać u psa między innymi poważną chorobę o nazwie babeszjoza, a więc naszym obowiązkiem jest, aby regularnie sprawdzać psa pod kątem tych pasożytów oraz stosować jakiś rodzaj leków zapobiegawczych, aby trzymały się z daleka. Do wyboru mamy kropelki, obroże czy tabletki, a także parę naturalnych sposobów ich odstraszania. Warto znaleźć ten jeden, naprawdę skuteczny i nie bać się o los swojego pupila.
Letnie kąpiele
Wakacyjne spacery z psem potrafią skutkować sierścią brudną od piachu, błota czy rzecznego mułu. Nic dziwnego. Nasze psy są super szczęśliwe, gdy mogą wziąć kąpiel w „naturalnych” warunkach! Niestety takie atrakcje są mniej przyjemne dla nas – sklejona sierść i nieciekawe zapachy potrafią odebrać nam ochotę na przytulanie, a na pewno poskutkować zakazem wchodzenia na kanapę. Właśnie dlatego warto mieć zawsze pod ręką szampon dla psa o naturalnym składzie La Mafiq, który pomoże szybko uporać się ze splątaną i brudną sierścią. Szybka i przyjemna kąpiel nie tylko zadba o komfort psa, ale też pozwoli nam dokładniej skontrolować dobrostan zwierzęcia, bowiem wykonywany w jej trakcie masaż wskaże wszelkie ewentualne ranki, kołtuny, wbite kleszcze lub inne zmiany na psiej skórze. Miękka i idealnie wypielęgnowana sierść to dodatkowy atut tego zabiegu!
Na zdjęciu @wish_dogs
Komentarze
8 Comments