Co zrobić z psem podczas kwarantanny? Najnowsze zalecenia.
Co zrobić z psem podczas kwarantanny? Najnowsze zalecenia.
Coraz więcej osób jest objęte kwarantanną, rośnie liczba osób zarażonych. Co zrobić w sytuacji, gdy nie można opuszczać swojego mieszania, mając jednocześnie psa, który powinien być wyprowadzony na spacer?
Najważniejsze jest to, ze nie ma dowodów naukowych świadczących o przenoszeniu się wirusa SARS-CoV-2 na zwierzęta domowe ani gospodarskie. To bardzo dobra wiadomość - nawet podczas kwarantanny właściciel może opiekować się swoim pupilem. Osoby, które jednak nie mogą zapewnić należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, rodziny czy znajomych. Jeśli masz trudności w znalezieniu takiej pomocy, wejdź na grupę na Facebooku „Psia społeczność”, w której znajdziesz najciekawsze artykuły i informacje, jakimi dzielą się jej uczestnicy. Jeśli dowiesz się czegoś nowego - podziel się na niej z innymi.
Główny inspektorat weterynaryjny radzi:
- „W przypadku zwierząt domowych (psów), które muszą być regularnie wyprowadzane na zewnątrz, optymalnym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas trwania kwarantanny do domu nowego opiekuna."
- „W przypadku braku osób z rodziny, znajomych lub sąsiedztwa, które mogą przejąć opiekę nad zwierzętami, w odniesieniu do zwierząt domowych można rozważyć oddanie zwierzęcia na czas trwania kwarantanny do hotelu dla zwierząt, opcjonalnie innego miejsca mogącego zapewnić bezpieczną nad nim opiekę”.
- „Osoby, które nie mogą skorzystać z powyższych rozwiązań powinny skontaktować się z właściwym dla miejsca pobytu urzędem gminy. Organy samorządu terytorialnego powinny zaangażować się w tym zakresie we wsparcie dla osób objętych kwarantanną, co wynika z zapisu art. 163 Konstytucji RP, zgodnie z którym samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych”.
- „Można także skontaktować się z najbliższym zakładem leczniczym dla zwierząt. Niektóre z klinik, lecznic, przychodni i gabinetów weterynaryjnych mogą włączać się w pomoc osobom znajdującym się na kwarantannie, poprzez czasowe przyjmowanie ich zwierząt, W miarę możliwości i posiadanej infrastruktury (boksy dla zwierząt, izolatki itp.), przy czym będzie to każdorazowo ich decyzja”.
Warto nadmienić, że Inspekcja Weterynaryjna nie posiada możliwość objęcia takich zwierząt opieką, jednak możliwości jest dużo - powstało kilka inicjatyw, które zrzeszają miłośników zwierząt gotowych do pomocy :) Jeśli dowiesz się czegoś nowego, podziel się z innymi na facebookowej grupie "Psia społeczność".
Komentarze
42 Comments