Pielęgnacja pomeraniana
Pomeranian to mały pies do towarzystwa, który zdobywa coraz większą popularność. Ten uroczy mikro-szpic jest doskonałym kompanem dla całej rodziny, który zrzesza sobie fanów swoim nieodpartym urokiem. Jego sekretem jest intensywnie ruda, puszysta szata, która sprawia, że pies ten przypomina fruwający nad ziemią obłok. Aby jednak w pełni cieszyć się urodą pupila tej rasy, należy pielęgnować go z należytą starannością.
Zanim na mokro…
Prawidłowa pielęgnacja psa rasy pomeranian powinna zacząć się od obcięcia psu pazurów. Pilnowanie ich długości pozwala utrzymać prawidłową pozycję psiej łapy i nie prowadzi do skrzywień jej kośćca. Warto również sprawdzić stan uszu pupila i wyczyścić je delikatnie w miarę potrzeby. Zanim przejdziemy do samej kąpieli, warto wydmuchać sierść strumieniem powietrza. To pozwoli pozbyć się martwych włosów, a także zaschniętych grudek ziemi oraz kurzu. Za pomocą szczotki możemy na tym etapie wyczesać ewentualne kołtuny i sklejoną sierść. Znaleźć je można zwłaszcza w miejscach, gdzie szata jest nieco dłuższa. Są to zazwyczaj okolice uszu, portek, ogona, podbrzusze oraz cała kryza, którą szyci się ten mały, niemiecki szpic. Na tym etapie potrzebne nam zatem będą różnego rodzaju szczotki i grzebienie, które pomogą znaleźć każde potrzebujące interwencji miejsce.
Pomeranian w kąpieli
Kiedy futro pomeraniana będzie porozplątywane, woda będzie mogła dużo łatwiej dostać się we wszystkie miejsca szaty, co zaowocuje skuteczniejszą kąpielą i lepszym efektem finalnym. Na tym etapie warto wykorzystać najlepszej jakości kosmetyki pielęgnacyjne dla psów. Dzięki odpowiedniemu szamponowi w połączeniu z odżywką futro pomeraniana ukaże nam się w swojej pełnej okazałości. Finalnie powinno ono być całkowicie pozbawione matowości, błyszczące, lekkie i niemal unoszące się na wietrze. Całość szaty powinna poruszać i unosić się wraz z ruchem psa i nieść wrażenie delikatnie płynącej fali. Wymaga to dokładnego ponownego wyczesania psa już po kąpieli, jednak zdecydowanie warto się temu poświęcić.
Diabeł tkwi w szczegółach
Aby pomeranian zachwycał swoim wyglądem w stu procentach, po zakończonej kąpieli należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka istotnych (choć niewielkich jak sam pies) kwestii. Sierść na uszach szpica należy przyciąć małymi, ostrymi nożyczkami tak, by kształt ucha miał okrągłe zakończenie. To właśnie uszy sprawiają, że pysk tego pieska przypomina wielu osobom pluszowego misia! Następnie trzeba dokładnie przystrzyc sierść na tylnych łapach psa. Polecamy do tego zabiegu użyć profesjonalnej maszynki. Jeśli nasz pomeranian ma długą sierść rosnącą spomiędzy jego palców, również należy ją delikatnie przystrzyc. W efekcie łapy psa powinny być obłe, wyglądające naturalnie, o prawidłowo wygiętych palcach. Na sam koniec warto zastanowić się, czy dany pies ma problemy z częstym brudzeniem futra pod ogonem. Jeśli tak, tylne okolice warto wytrymować, by sierść była w nich nieco krótsza i prostsza w codziennej pielęgnacji. Pamiętajmy jednak, by etap ten wykonywać niezwykle delikatnie, pozostawiając sierść tak długą jak to możliwe. W innym przypadku zbyt krótkie, sztywne włosy mogą kłuć psa, powodując jego dyskomfort i irytację.
Wisienką na torcie przy pielęgnacji pomeraniana jest zastosowanie odpowiedniego kosmetyku w postaci mgiełki, która nada połysku jego okrywie włosowej. Używanie ozdób typu kokardki lub psich perfum pozostaje już w naszej gestii i jest kwestią indywidualnych upodobań.
Dla pomeraniana szczególnie polecamy Szampon Objętościowy z Ekstraktem z Dzikiego Owsa.
- Dla psów o bujnej sierści (Pudel, Pomeranian, Owczarek Szkocki)
- Dodaje objętości. Podnosi włos od nasady nie napuszając go.
- Ekstrakt z dzikiego owsa rewitalizuje i wzmacnia strukturę sierści. Pielęgnuje suche i zniszczone włosy.
- Hydrolizowane białko pszenicy zwiększa objętości sierści, wzmacnia i odżywia.
- Alantoina działa łagodząco na podrażnioną skórę.
Komentarze
116 Comments