Spacer z psem? Nic prostszego! cz. 1

Każdy właściciel czworonoga dłużej lub krócej boryka się z trudnościami związanymi ze spacerowaniem ze swoim podopiecznym. Najczęściej brak dyscypliny kończy się niechęcią do częstych i odpowiednio aktywnych spacerów, które dla psa praktycznie każdej rasy mają kluczowe znaczenie pod względem zdrowia i sprawności ruchowej. Wyprowadzanie psów to nie tylko okazja do zabawy, ale także do nawiązania silnej więzi z naszym czworonożnym przyjacielem, a także do ugruntowania pozycji opiekuna w oczach psa.
Tym razem przygotowaliśmy dla Was garść przydatnych reguł, które warto wprowadzić w życie właśnie w trakcie wspólnych przechadzek, nie tylko po to aby uniknąć szarpania się, wyrywania, ujadania i ucieczek, ale także dla uzyskania komfortu i jak największej satysfakcji zarówno przez naszego psiego przyjaciela, jak i przez nas.
Po pierwsze: zadbaj o poprawne ułożenie obroży!
Choć ta rada wydaje się oczywistością, nie każdy z nas pamięta o tym, aby każdorazowo upewnić się, iż obroża nie tylko nie razi psa przy wyjściu na spacer, ale również nie skrzywdzi go podczas skracania smyczy, bądź nagłego szarpnięcia, a także, iż nie będzie się ona zsuwać podczas przechadzki. Obroża powinna być umiejscowiona w dolnym obszarze szyi czworonoga, tuż przy ramionach. Pamiętajcie, iż wyższe partie odcinka szyjnego są u psów niezwykle wrażliwe, zaś ramiona tworzą naturalną barierę nie pozwalającą na zmianę pozycji obroży w trakcie spaceru. Ten punkt jest dodatkowo także punktem w którym pies zbiera swą siłę. Jeśli spróbuje się nam przeciwstawić, kontrolując to miejsce, jasno dajemy znać naszemu przyjacielowi, iż to my decydujemy o tym co dzieje się na spacerze, jednocześnie ułatwiając sobie kontrolę nad kierunkiem, w którym nasz przyjaciel się porusza i naturalnie wzmacniając naszą reakcję na jego potrzeby.
Po drugie: wysyłaj jasne sygnały!
Psy, podobnie jak ludzie, są niezwykle czułe na mowę ciała – w tym w szczególności, na odruchowe reakcje i postawę swoich opiekunów. Dlatego zawsze, już od pierwszych kroków po przekroczeniu progu, pamiętaj, aby całą swoją energię skupić na podopiecznym, przekazując mu jasny przekaz, iż to Ty pełnisz w Waszej drużynie rolę szefa, a także, iż ten czas poświęcasz jemu i jego potrzebom. Większość problemów z czworonogami podczas spaceru, wynika właśnie z braku jasnego przekazu co do ról jakie odgrywają pies i człowiek – często bowiem zamiast poświęcić uwagę przyjacielowi, kierujemy ją na innych ludzi, bądź choćby na rozmowy telefoniczne. W takiej sytuacji to nasz podopieczny przejmuje rolę decydenta, próbując zdominować spacer. Wyprostuj się, trzymaj głowę wysoko i uśmiechaj się, zachowując pozytywne wibracje, a Twojemu psu udzieli się Twój nastrój i na pewno zaufa Twoim krokom.
Po trzecie: pracuj smyczą!
Często, o ile nie najczęściej popełniany błąd przy spacerach z nerwowymi, bądź agresywnymi psiakami to nieodpowiednie użycie smyczy. W obawie bowiem przed kolejnym „wybrykiem” podopiecznego, naturalnym odruchem jest ograniczenie mu swobody ruchowej, tak aby jak najściślej kontrolować jego poczynania. O ile w nagłej, niebezpiecznej sytuacji takie skrócenie smyczy jest akceptowalne, o tyle cały spacer spędzony w odległości dwóch lub trzech metrów od nogi właściciela, jest męczarnią zarówno dla psa, jak i dla człowieka. Dodatkowo stanowi także oznakę braku zaufania, co utrudnia budowanie relacji z naszym czworonogiem, w tym zaufania pomiędzy obiema stronami. Dlatego zawsze zaczynajcie spacer od luźno puszczonej, nie napiętej smyczy, pozwalającej jednak na szybkie jej skrócenie w awaryjnych okolicznościach. Co nawet ważniejsze niż pozycja startowa, jest jednak to abyście pamiętali o powrocie do tego ułożenia smyczy po ustaniu niebezpiecznej sytuacji – nie puszczonej zbyt daleko, ale dającej także naszemu przyjacielowi dość swobody, aby i on skorzystał z wypoczynku, jakim jest spacer.
Jesteście ciekawi jakie tajniki udanych spacerów kryją jeszcze eksperci La Mafiq? Już wkrótce część druga naszego poradnika. Pamiętajcie także zajrzeć do innych naszych artykułów, gdzie dowiecie się jak dbać o Waszych milusińskich tak, aby ich sierść wzbudzała zachwyt każdego przechodnia.
Udanych spacerów!
Komentarze
TFuKSXqvkcgfdY
March 07 2020
qbnEtTeJzjVfm
FGeIhlRdAjTpw
March 07 2020
YbXmThNAKDMQJtnR
cqlEHJtph
January 11 2020
oIQWNGMx
HlUtExDzhwoqQZv
January 11 2020
RQkTrCZJlFDo
Komentarze
4 Comments